021 242 26 08 /
vanzari@farmaciamamei.ro


  !!!    Datorită situației actuale, site-ul farmaciamamei.ro nu poate onora toate comenzile efectuate.     !!!
  Vă rugăm verificați periodic statusul comenzilor Dvs. (unele se vor anula automat).
  Ne cerem scuze pentru posibilele impedimente create și vă mulțumim pentru înțelegere.
___________________________ Echipa farmaciamamei.ro

Solpadeine 12cps. eff.
Cod produs: W12584003

19,50 Lei

* Prețul include TVA
Modalitati de plata RAMBURS Modalitati de transport
CURIER RAPID:
21 lei Daca se depaseste aria curierului, fiecare km se factureaza in plus. Termenul de livrare final este cel confirmat de catre personalul farmaciamamei.ro
Solpadeine 12cps. eff.
opiniile clientilor
GlaxoSmith

Producător:


GlaxoSmith


Solpadeine 12cps. eff.

Compozitie:

Fiecare comprimat efervescent contine paracetamol 500 mg/ fosfat de codeina hemihidrat 8 mg si cofeina 30 mg. Ambalajul contine 12 comprimate efervescente.


Indicatii:

Comprimatele efervescente Solpadeine sunt recomandate pentru ameliorarea durerilor care apar in reumatism/ sciatica si lumbago. Sunt de asemenea recomandate pentru tratamentul durerilor de cap/ migrenei/ durerilor menstruale/ in cazul luxatiilor/ durerilor dentare/ nevralgiilor/ sinuzitei/ durerilor de gat si febrei/ precum si pentru ameliorarea simptomelor din raceli si gripa.


Caracteristici:
Comprimatele efervescente Solpadeine contin trei compusi activi: paracetamol- analgezic si antipiretic/ fosfat de codeina - analgezic si cofeina/ pentru ameliorarea puternica si rapida a durerii.
Contraindicatii:

A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. Nu se administreaza in astm sau in crizele astmatice.
Avertismente/Precautii de utilizare:

inainte de a lua Solpadeine cereti sfatul medicului daca: suferiti de afectiuni renale sau hepatice grave; sunteti insarcinata; vi s-au recomandat medicamente pentru stari depresive sau daca sunteti in tratament pentru probleme respiratorii; luati medicamente recomandate de medic pentru tratarea greturilor si vomei sau a concentratiei crescute de colesterol in sange. Comprimatele efervescente de Solpadeine pot produce somnolenta. Daca somnolenta este prezenta/ nu conduceti vehicule sau nu manevrati masini si unelte.


Administrare:
Comprimatele de Solpadeine se dizolva in apa. Adulti: A se administra 2 comprimate dizolvate intr-un pahar cu apa/ de 1-4 ori pe zi/ daca este necesar. Administrarea nu se va repeta la un interval mai mic de 4 ore sau nu se vor depasi 4 doze (8 comprimate) in 24 de ore. Copii( 7-12 ani): 1/2 comprimat pana la 1 comprimat/ dizolvat intr-un pahar cu apa/ de 1-4 ori pe zi. Administrarea nu se va repeta la un interval mai mic de 4 ore. A nu se depasi 4 comprimate in 24 de ore. Nu se recomanda copiilor sub varsta de 7 ani. Nu se va administra copiilor Solpadeine mai mult de 3 zile fara avizul medicului. Daca simptomele persista/ consultati medicul. A nu se depasi doza stabilita. In cazul depasirii dozei recomandate/ consultati imediat medicul/ chiar daca nu va simtiti rau.


Efecte secundare:

Efectele secundare ale paracetamolului sunt rare. Pot sa apara reactii alergice/ de exemplu eruptii cutanate. Codeina poate produce constipatie/ greata/ ameteli sau somnolenta/ dar efectele secundare sunt foarte rare daca se respecta administrarea corecta a produsului. Consumul excesiv de ceai sau cafea concomitent cu administrarea de Solpadeine poate produce iritabilitate sau nervozitate. Consultati medicul in cazul oricaror efecte deosebite.

DCI:

COMBINATII

 


Comentarii